חסר רכיב

ריקה (עזריהו) אביאל

ריקה (עזריהו) אביאל
-
1929 - 12.2.2014

אסתר אביאל -ריקה נולדה בפולין בשנת 1929 אחת משלישיה ובשנת 1933 עלתה כל משפחתה לארץ ,כשריקה רק בת 4 שנים. הם התיישבו בתל-אביב ,שם גדלה והתחנכה. בגיל התיכון הצטרפה לתנועת הצופים ומשם לגרעין של הקיבוץ המאוחד, שהיה בהכשרת דפנה.
בקיבוץ דפנה עבדה בחקלאות ובבתי ילדים.
במלחמת השחרור בה השתתפה, אחד מתפקידיה היה לאתר את שמות הנופלים ולהודיע למשפחותיהם על נפילתם.
מיד בתום המלחמה, עלו חברי ההכשרה להקים את קיבוץ יראון כשריקה אחת מהם.
לאחר מלחמת סיני בין השנים 1955-1958 נשלחה לשליחות בארגנטינה מטעם תנועת "דרור" .
בכל שנותיה בקיבוץ, הייתה פעילה מאד בהרבה תחומים, בעיקר בכל מה שקשור לתרבות. היה לה יחס מיוחד לשפה העברית, לספרים, למסורת היהודית ולחגי ישראל, שבאו לידו ביטוי בחגים ובאירועים שארגנה במהלך השנים.
ריקה עבדה במטבח ,במכבסה, הייתה מחסנאית בגדים, ריכזה את בית הספר המקומי ,הייתה מטפלת בכתת קליטה של עליית הנוער, שנים רבות הייתה ספרנית ותרמה רבות להקמת ספריה מפוארת ביראון, תמיד נענתה לכל דורש ופתחה את הספרייה בכל שעה שהתאימה לסטודנטים שלמדו במוסדות השונים להשכלה גבוהה .
כמו"כ עבדה 15 שנים במפעל פסקל רוכסנים .
ריקה הייתה מאד מעורה ומזוהה עם כל מה שקרה בארץ ,בעולם ובעיקר בקיבוץ, הכול היה אכפת לה ובנושאים רבים הביעה את דעתה, שבאה לידי ביטוי בעלוו יראוו ובשיחות שהתנהלו בבית ובפורמים שונים.
בשנות ה 60- הקימה ריקה משפחה חמה ואוהבת עם סיני חברה לחיים ושתי בנותיהם האהובות מור ויעל .
ריקה אהבה מאד לפתור תשבצים קשים במיוחד ,ואהבה מאד ללמוד, ומטעם יראוו נשלחה לקורס הדו שנתי ב"אפעל" ומאוחר יותר למדה בקורס הדו שנתי לספרים במכללת אורנים.
למרות כל עיסוקיה בקיבוץ, ריקה טפלה שנים ארוכות בסיני. הדאגה והאהבה של הזוג הזה היו מנת חלקם ועוררו התפעלות. כאשר יעלי ילדה את שלושת ילדיה ,והיא וסיני הפכו לסבא וסבתא, לא היה גבול לאהבתם ולדאגתם גם לנכדים.
ריקה החזיקה את עצמה בריאה ומתפקדת כל עוד סיני היה זקוק לה, ברגע שהוא נפטר ,חלה התדרדרות במצבה הבריאותי ולאט לאט התרחקה מאתנו עקב מחלת ה"אלטצהיימר",שתקפה אותה, אנחנו חבריה וכמובן בני משפחתה ליווינו אותה והיינו עדים ביו ביקור לביקור, עד כמה היא מאבדת את עצמה וסביבתה. היא נפטרה בגיל 85 בבית הסיעודי ב"דור טבעון" ,שם טופלה במסירות ובדאגה בשנים האחרונות לחייה, כאשר נזקקה להשגחה וטיפול צמודים.
זכרה של ריקה נצרב עם ההיסטוריה של קיבוץ יראון.
יהי זכרה ברוך.
חסר רכיב