חסר רכיב

יאיר שולמן

יאיר שולמן
-
15.1.1930 - 2/1/2010

יאיר נולד ב 15.1.1930 (ט"ו טבת התר"צ) בת"א, בן יחיד לישראל ושרה (סוניה).
בגיל 6 עברה משפחתו לחיפה- שם למד בבית הספר עממי א' ואח"כ המשיך לבית הספר הריאלי.
בעודו בתיכון היה חניך ומדריך בשבט הצופים "משוטטי בכרמל". בגיל 16 הצטרף להגנה ולקח חלק בפעולות המחתרת בחיפה. בגיל 17.5 התגייס לפלמ"ח כחבר ב"הכשרת דפנה".
במלחמת השחרור לחם בתור מ"כ בגדוד השלישי של חטיבת יפתח בקרבות לשחרור צפת ובקרב על מצודת נבי יושע, בו איבדה "הכשרת דפנה" תריסר מחבריהם. קרב זה השפיע מאד על חייו בהמשך.
בתום המלחמה עלה עם חבריו וחברותיו מההכשרה להקים את קיבוץ יראון, מתוך החלטה להקים גלעד חי לחברים שנפלו בקרב על נבי יושע.
בשנים הראשונות של יראון מילא תפקידים כמרכז משק, מזכיר ומרכז ענף גידולי השדה בהר ובעמק.
בשנת 1952 נישא לורדה. ונולדו להם 4 בנים: אייל, עופר, אורי ויפתח אליהם הצטרף אילן עמר שהגיע עם ילדי עלית הנוער.
חייו של יאיר בשנים הבאות היו משולבים בלמידה ובפעילות בתחומים של חינוך, מדע וטכנולוגיה.
יאיר היה שותף פעיל בביסוס מערכת החינוך של יראון, מקליטת ילדי חוץ של עליית הנוער דרך חינוך והוראה במחזורים הבוגרים של יראון.
בשנת 1966 יצא ללמוד הוראת מדעים בטכניון ובמשך יותר מעשור לימד בתיכון מתמטיקה ופיסיקה. חינך את כיתת ניצן בגינוסר, נדד עם שקד לפרוד ואח"כ עם כיתות רקפת אורן ורימון לבית ספר "סולם צור".
במהלך עבודתו בסולם צור נחשף לעבודה עם תלמידים שאינם מצטיינים במדעים, והעבודה עם תלמידים אלו הפכה עבורו לאתגר חינוכי ומדעי שיעסיק אותו עוד שנים רבות.
בשנת 1979 הצטרף יאיר לצוות ההקמה של מפעל "פסקל רוכסנים" כאיש פיתוח וכמנהל טכני. הוא עבד במפעל עד 1993.
בשנה זו הוא הצטרף לצוות מורים וחוקרים מהטכניון שעסק בפיתוח תכניות להוראת פיזיקה של מערכות טכנולוגיות עבור תלמידי תיכון במגמות שאינן מדעיות. בהמשך, הצטרף עם אנשי הטכניון לצוות צפון בתוכנית הארצית "מחר 98" שנועדה לקדם ולפתח את הוראת המדעים במערכת החינוך יחד עמם פיתח פיילוט להכשרת מורים בבתי הספר של הגליל ולהנחייתם בהוראה ובלמידה בין תחומית של מקצועות המדעים.
בשנת 1999 הוזמן על ידי המוזיאון למדע בחיפה לפתח ולאצור תערוכה ראשונה מסוגה בעולם הממחישה את השפעת חושי האדם והתפיסה האנושית בזמן נהיגה. גם בתערוכה זו הקפיד יאיר לשלב בין אמירה חינוכית לאמירה מדעית, במטרה לעזור בהבנת והפנמת המודעות לסיכונים שבנהיגה. התערוכה הוצגה במשך מספר שנים וזכתה להערכה רבה.
במהלך השנים יאיר היה מעורב מאוד ביראון בנושאים חברתיים וכלכליים. הוא ריכז את ועדת ההשכלה, היה שותף בהדרכה וקליטה של גרעינים וילדי עליית הנוער. איש עקרונות וידע, שהבורות היוותה עבורו סדין אדום.
יאיר היה חובב ציור ופיסול בעץ. חקר וקרא הרבה על שאלות של אסתטיקה, אהב חידות אתגריות שהתבססו על עקרונות הפיסיקה והמתמטיקה. חזר לצייר במסגרת חוג בבית ותיקי הגליל והפתיע את עצמו ואת בני המשפחה בכשרון.
יאיר היה אב מסור וגאה, הקים עם ורדה משפחה שהפכה לשבט גדול עם חמישה בנים ו- 15 נכדים ונכדות.
לאורך השנים נסע יחד עם ורדה לתור את העולם ובמשך השנים ביקרו ביפאן, בסין, בקנדה, ארצות הברית, הבלקן, וגם באחרונה, בעידודה של ורדה, המשיך ונסע בעולם במחוזות קרובים יותר למרות מגבלותיו הפיזיות.
בשנים האחרונות סבל ממספר מחלות ובעיות בריאות שהקשו על התנהלותו ועל שגרת יומו, עד שנטלו את חייו.
יאיר נפטר ביום שבת 2/1/2010, ט"ז טבת התש"ע (לפני יום הולדתו ה 80).
יהיה זכרו ברוך.

חסר רכיב